09533GA-12T-ATD-0
DigiKey Part Number
12-09533GA-12T-ATD-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
09533GA-12T-ATD-0
Description
FAN 12VDC 97X95X33MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 97mm L x 93.5mm H Ball 56.0 CFM (1.6m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
67.0dB(A)
Series
Power (Watts)
45.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97mm L x 93.5mm H
Current Rating (Amps)
3.80A
Width
33.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
56.0 CFM (1.6m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
4.456 in H2O (1110.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C