171-037-103L031
DigiKey Part Number
3237ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-037-103L031
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
171-037-103L031 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C