172-E50-202R011
172-E50-202R011
172-E50-202R011
DigiKey Part Number
2150FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-202R011
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
White
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C