180-044-203L011
180-044-203L011
180-044-203L011
DigiKey Part Number
4844FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-203L011
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
180-044-203L011 Models
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C