182-037-213R181
182-037-213R181
182-037-213R181
DigiKey Part Number
182-837FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-037-213R181
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
182-037-213R181 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Ground Strap
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C