970-050-030R121
DigiKey Part Number
970-050-030R121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
970-050-030R121
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
NorComp Inc.
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Zinc Die Cast
Part Status
Active
Plating
Nickel
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
50
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
D
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos