977-050-010R031
DigiKey Part Number
950GPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
977-050-010R031
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
977-050-010R031 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Strain Relief
Number of Positions
50
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
D
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos