983-050-010R031
DigiKey Part Number
950PE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
983-050-010R031
Description
CONN BACKSHELL 50POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
983-050-010R031 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
180°
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Material
Thermoplastic
Part Status
Active
Hardware
Strain Relief
Accessory Type
Two Piece Backshell
Features
Mating Screws 4-40
Number of Positions
50
Color
Gray
Compatible Shell Size
D
Base Product Number
Compatible D-Sub Size
50pos and HD78pos