C10WAM-PM7XMM0-0000
DigiKey Part Number
1907-C10WAM-PM7XMM0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C10WAM-PM7XMM0-0000
Description
ODU AMC HIGH-DENSITY SIZE 0 SCRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Box
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
1A, 10A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.126" ~ 0.276" (3.20mm ~ 7.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C