S21L0C-P08PFG0-620S
DigiKey Part Number
1907-S21L0C-P08PFG0-620S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21L0C-P08PFG0-620S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.1,SER.L,8P
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
8
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C