SA2LAC-P12PFG2-7200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Parametric Equivalent
ODU
Datasheet
Image for SA2LAC-P12PFG2-7200 is not available
SA2LAC-P12PFG2-7200
DigiKey Part Number
1907-SA2LAC-P12PFG2-7200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2LAC-P12PFG2-7200
Description
STRAIGHT PLUG, STY SA, SER L, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
2
Voltage Rating
48V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C