14AFR047E
DigiKey Part Number
14AFR047E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14AFR047E
Description
RES 0.047 OHM 1% 4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 mOhms ±1% 4W Through Hole Resistor Axial Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
14AFR047E Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.252" Dia x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)