50/100MNJ100RDE
DigiKey Part Number
50/100MNJ100RDE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50/100MNJ100RDE
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Steel
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
3.688" L x 0.750" W (93.68mm x 19.05mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
100W
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)