PFR5K11R0E
DigiKey Part Number
PFR5K11R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5K11R0E
Description
RES CHAS MNT 11 OHM 10% 757W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Ohms ±10% 757W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
11 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±10%
Package / Case
Radial, Tubular
Power (Watts)
757W