PFR5K20R0E
DigiKey Part Number
PFR5K20R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5K20R0E
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 10% 696W
Detailed Description
20 Ohms ±10% 696W Wirewound Chassis Mount Resistor
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
20 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
696W