PFR5K25R0E
DigiKey Part Number
PFR5K25R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5K25R0E
Description
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 650W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Ohms ±10% 650W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
25 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±10%
Package / Case
Radial, Tubular
Power (Watts)
650W