SMUB204PET | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SMUB204PETTR-ND - Tape & Reel (TR) SMUB204PETCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMUB204PET |
Description | TRIMMER 200K OHM 0.25W GW TOP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Ohmite | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Resistive Material Cermet |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 200 kOhms | Termination Style Gull Wing |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm) |
Tolerance ±20% |