BUTTON-16MM-WHITE
DigiKey Part Number
1188-BUTTON-16MM-WHITE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUTTON-16MM-WHITE
Description
SWITCH PUSHBUTTON 0.5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
Dust Proof, Waterproof
Current Rating (Amps)
500mA (DC)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Voltage Rating - DC
24 V