JRCW016A0R41Z
DigiKey Part Number
555-JRCW016A0R41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JRCW016A0R41Z
Description
DC DC CONVERTER 28V 448W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 16A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
448 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
93.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
16A