F3SG-4RE0240P14
DigiKey Part Number
Z5940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3SG-4RE0240P14
Description
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 14mm Finger
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F3SG-4RE0240P14 Models
Category
Number of Beams
23
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Beam Pitch
10mm
Series
Operating Range
0.3m ~ 10.0m
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Protection
Finger
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
14mm
Base Product Number
Protective Height
240mm