G2R-1-E-DC24
G2R-1-E-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-1-E DC24
DigiKey Part Number
39-G2R-1-EDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-1-E DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2R-1-E DC24 Models
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6080VA, 2000W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA