G2R-2A-DC12
G2R-2A-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-2A DC12
DigiKey Part Number
39-G2R-2ADC12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-2A DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2R-2A DC12 Models
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
275 Ohms
Coil Current
43.6 mA