G6A-474P-ST-US-DC48
DigiKey Part Number
G6A-474P-STUSDC48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6A-474P-ST-US-DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
7 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
6.4 kOhms
Load - Max Switching
500VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
7.5 mA