G6B-1114P-US-DC24
G6B-1114P-US-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G6B-1114P-US DC24
DigiKey Part Number
39-G6B-1114P-USDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6B-1114P-US DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G6B-1114P-US DC24 Models
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA