NTBG020N120SC1
DigiKey Part Number
5556-NTBG020N120SC1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-NTBG020N120SC1CT-ND - Cut Tape (CT)
5556-NTBG020N120SC1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTBG020N120SC1
Description
SICFET N-CH 1200V 8.6A/98A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 8.6A (Ta), 98A (Tc) 3.7W (Ta), 468W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 20 V
Vgs (Max)
+25V, -15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2943 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.7W (Ta), 468W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 60A, 20V