EDZ1200/5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) Free Hanging (In-Line)
EDZ1200/5
DigiKey Part Number
ED1986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZ1200/5
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
5
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Positions Per Level
5
Wire Strip Length
10mm
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Tin Alloy
Pitch
0.200" (5.08mm)