1N5919BRLG
DigiKey Part Number
1N5919BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5919BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5919BRLG
Description
DIODE ZENER 5.6V 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 3 W ±5% Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5919BRLG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
2 Ohms