BYW80-200G
DigiKey Part Number
BYW80-200GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW80-200G
Description
DIODE STANDARD 200V 8A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 8A Through Hole TO-220-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
8A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 22 A