BZX84C18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 21 800
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 454
Datasheet
Similar
In Stock: 170
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
In Stock: 897
Diodes Incorporated
Zener Diode 18 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C18
DigiKey Part Number
BZX84C18FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18
Description
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms