FAN65004C
DigiKey Part Number
488-FAN65004CTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-FAN65004CCT-ND - Cut Tape (CT)
488-FAN65004CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FAN65004C
Description
IC REG BUCK 5V 6A 35PQFN
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 6A 35-PowerWFQFN
Category
Voltage - Input (Max)
65V
Frequency - Switching
100kHz ~ 1MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Min)
4.5V