FCB070N65S3
DigiKey Part Number
FCB070N65S3TR-ND - Tape & Reel (TR)
FCB070N65S3CT-ND - Cut Tape (CT)
FCB070N65S3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB070N65S3
Description
MOSFET N-CH 650V 44A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 44A (Tc) 312W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3090 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 22A, 10V