FCD3400N80Z
DigiKey Part Number
FCD3400N80ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
FCD3400N80ZCT-ND - Cut Tape (CT)
FCD3400N80ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCD3400N80Z
Description
MOSFET N-CH 800V 2A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 2A (Tc) 32W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
32W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4Ohm @ 1A, 10V