FCMT199N60
DigiKey Part Number
FCMT199N60TR-ND - Tape & Reel (TR)
FCMT199N60CT-ND - Cut Tape (CT)
FCMT199N60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCMT199N60
Description
MOSFET N-CH 600V 20.2A POWER88
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 20.2A (Tc) 208W (Tc) Surface Mount Power88
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2950 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
Power88
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
199mOhm @ 10A, 10V