FCP190N65S3
DigiKey Part Number
FCP190N65S3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP190N65S3
Description
MOSFET N-CH 650V 17A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 17A (Tc) 144W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCP190N65S3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
144W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 8.5A, 10V