FDB035N10A
DigiKey Part Number
FDB035N10ATR-ND - Tape & Reel (TR)
FDB035N10ACT-ND - Cut Tape (CT)
FDB035N10ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB035N10A
Description
MOSFET N-CH 100V 120A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 120A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDB035N10A Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
116 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7295 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
333W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.5mOhm @ 75A, 10V