FDH45N50F-F133
DigiKey Part Number
FDH45N50F-F133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDH45N50F-F133
Description
MOSFET N-CH 500V 45A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 45A (Tc) 625W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDH45N50F-F133 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
137 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6630 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
625W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 22.5A, 10V