FDP075N15A-F102
DigiKey Part Number
FDP075N15A-F102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP075N15A-F102
Description
MOSFET N-CH 150V 130A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 130A (Tc) 333W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDP075N15A-F102 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7350 pF @ 75 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
333W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 100A, 10V