FFSH50120A
DigiKey Part Number
5556-FFSH50120A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSH50120A
Description
DIODE SIL CARB 1200V 77A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 77A Through Hole TO-247-2
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
2560pF @ 1V, 100kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
77A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)