FGY100T120RWD
DigiKey Part Number
488-FGY100T120RWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY100T120RWD
Description
IGBT FS 1200V 200A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 200 A 1495 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
8.13mJ (on), 7.05mJ (off)
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
427 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
80ns/364ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
600V, 100A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
347 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
200 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 100A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Power - Max
1495 W