MBRB20200CTT4G
DigiKey Part Number
MBRB20200CTT4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBRB20200CTT4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBRB20200CTT4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB20200CTT4G
Description
DIODE ARRAY SCHOT 200V 10A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology
Schottky
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A