MC78M15ACDTRKG
DigiKey Part Number
488-MC78M15ACDTRKGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MC78M15ACDTRKGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MC78M15ACDTRKGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M15ACDTRKG
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
MC78M15ACDTRKG Models
PSRR
70dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V