MM3Z12VT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
Similar
Panjit International Inc.
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Comchip Technology
In Stock: 73
Zener Diode 12 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
MM3Z12VT1G
DigiKey Part Number
MM3Z12VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM3Z12VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM3Z12VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM3Z12VT1G
Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MM3Z12VT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms