NCP163AFCS280T2G
DigiKey Part Number
NCP163AFCS280T2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP163AFCS280T2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP163AFCS280T2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP163AFCS280T2G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 4-WLCSP (0.64x0.64)
EDA/CAD Models
NCP163AFCS280T2G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Digi-Reel®
PSRR
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.64x0.64)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 250mA