NCP565D2T33R4G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP565D2T33R4G |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A D2PAK-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP565D2T33R4G Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 3 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Voltage - Input (Max) 9V | Supplier Device Package D2PAK-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |