NCV7390DB0R2G
DigiKey Part Number
488-NCV7390DB0R2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV7390DB0R2G
Description
CAN TRANSCEIVER, ISO 11992
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/1 Transceiver Full CANbus 16-SOIC
Category
Data Rate
250kbps
Manufacturer
onsemi
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Transceiver
Qualification
AEC-Q100
Protocol
CANbus
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers/Receivers
1/1
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Duplex
Full
Supplier Device Package
16-SOIC
Receiver Hysteresis
400 mV