NDC7002N
DigiKey Part Number
NDC7002NTR-ND - Tape & Reel (TR)
NDC7002NCT-ND - Cut Tape (CT)
NDC7002NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDC7002N
Description
MOSFET 2N-CH 50V 0.51A SSOT6
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 50V 510mA 700mW Surface Mount SuperSOT™-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NDC7002N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Manufacturer
onsemi
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
700mW
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
FET Feature
Logic Level Gate
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Drain to Source Voltage (Vdss)
50V
Supplier Device Package
SuperSOT™-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
510mA
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2Ohm @ 510mA, 10V