NRVTSA3100ET3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 7 997
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 1 830
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 100 V 3A Surface Mount SMA
NRVTSA3100ET3G
DigiKey Part Number
NRVTSA3100ET3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NRVTSA3100ET3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NRVTSA3100ET3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVTSA3100ET3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NRVTSA3100ET3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
14.3pF @ 100V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
995 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)