NTD3055L104T4G
DigiKey Part Number
NTD3055L104T4GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTD3055L104T4GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTD3055L104T4GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTD3055L104T4G
Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 12A (Ta) 1.5W (Ta), 48W (Tj) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTD3055L104T4G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta), 48W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
104mOhm @ 6A, 5V