NTH4L020N120SC1
DigiKey Part Number
5556-NTH4L020N120SC1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTH4L020N120SC1
Description
SICFET N-CH 1200V 102A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 102A (Tc) 510W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 20mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 20 V
Vgs (Max)
+25V, -15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2943 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
510W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 60A, 20V