NTHL120N60S5Z
DigiKey Part Number
488-NTHL120N60S5Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTHL120N60S5Z
Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO3PN
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 28A (Tj) 160W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 11.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 2.2mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2088 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V